Načítání...

Blog

Novinky a inspirace
Blog / Pravda i mýty o kaskádových zahradách

Pravda i mýty o kaskádových zahradách

Pohled do zeleně má terapeutické účinky, uklidňuje, ulevuje očím a zlepšuje nám náladu. Jenže život ve městě pro většinu z nás znamená práci v klimatizovaných kancelářích a bydlení bez zahrady.
  • Pravda i mýty o kaskádových zahradách

Jednou z možností, jak se i v centru města obklopit dostatkem zeleně, jsou vertikální neboli kaskádové zahrady. Benjamin Raich, obchodní ředitel firmy Němec přibližuje, jak takové zahrady fungují a zároveň vyvrací některé mýty.

Záhony a květiny se pěstují horizontálně, tedy naplocho, vy ale nabízíte zahrady vertikální. Jak vlastně fungují?

Vertikální zahrady jsou relativně jednoduchým řešením, jak si splnit sen o zeleném bydlení nebo jak zpříjemnit pracovní prostředí lidem v kancelářích a alespoň částečně si tak vynahradit deficit přírody ve městě. V podstatě jde o systém plastových samozavlažovacích truhlíků, do nichž se zasazují jednotlivé rostliny.

Je složité zakomponovat vertikální zahradu do interiéru? Musí se s ní počítat již v samotném projektu?

Záleží na tom, o jak velkou zahradu se jedná. Pokud chcete malou, řekněme o velikosti do 4 metrů čtverečních, není žádný problém ji instalovat i tam, kde se s ní původně nepočítalo, ale v případě větší plochy už je lepší, když je součástí projektu. Vertikální zahrady jsou novinkou posledních deseti let, dalo by se říct, že se teprve dostávají do širšího povědomí. Až z osmdesáti procent je proto instalujeme do interiérů, v jejichž projektech nefigurovaly, ale většinou dokážeme najít řešení.


Jak dlouho trvá instalace celého systému?

Záleží samozřejmě na velikosti a na konkrétních podmínkách, ale pro vaši představu - tříčlenný tým dokáže za jeden den instalovat zahradu o velikosti zhruba 25 metrů čtverečních.

Co je bezpodmínečně nutné pro zřízení vertikální zahrady?

Podmínkou je přívod vody, nebo alespoň možnost vodu na dané místo přivést. Malý zelený obraz lze zalévat i ručně konví, ale obecně platí, že zahrada větší než 4 m2 už vyžaduje automatickou závlahu a ideálně odpad. Pokud jde o spotřebu vody, na 4 m2 je potřeba dejme tomu 40 litrů vody. Vodu je třeba doplňovat každé dva až tři týdny, z vlastní zkušenosti vím, že to pro klienty není pohodlné, proto doporučujeme automatickou závlahu.


Lze říct, že automatická závlaha znamená bezúdržbovou zahradu, která nevyžaduje žádnou další péči?

Musím vás vyvést z omylu. Ani automatická závlaha nezaručuje, že zeleň bude stabilně v perfektní kondici. Někdy se o těchto zahradách sice mluví jako o bezúdržbových, ale do jisté míry je to mýtus. Jedná se o živé rostliny, které potřebují kromě pravidelné zálivky i jinou, byť nenáročnou péči. Je třeba je systematicky kontrolovat, zbavovat prachu, odstraňovat suché listy nebo uvadlé květy…

Jaké jsou nároky na světlo? Lze případný nedostatek světla řešit umělým přisvícením?

Záleží, jaké rostliny preferujte, zda chcete raději kvetoucí, nebo jen zelené. Nekvetoucí rostliny zpravidla prosperují i při nižším množství světla, ale vždy je třeba proměřit, jaký je v daném místě světelný tok. Umělé světlo je většinou nezbytné, protože od podzimu do pozdního jara jsou světelné podmínky v naší zeměpisné šířce pro většinu používaných rostlin nedostatečné. Pokud mají rostliny vláhu, přežijí i při nízkém osvětlení, ale pravděpodobně nebudou v dobré kondici. Na nedostatek světla většinou reagují chřadnutím a blednutím. Aby rostliny prosperovaly, je důležité zajistit jim odpovídající poměr vláhy a světla.