Načítání...

Blog

Novinky a inspirace
Blog / Mechové obrazy aneb kouzlo lesa v interiéru

Mechové obrazy aneb kouzlo lesa v interiéru

Máte rádi přírodu a přemýšlíte o tom, jak do interiéru zakomponovat alespoň kousek zeleně, která by Vám dělala radost i bez pravidelné péče? Jednou z možností je pořídit si mechový obraz na stěnu. O atraktivním prvku, který je spojením designu a přírody, jsme si povídali s Benjaminem Raichem, obchodním ředitelem firmy Němec.
  • Mechové obrazy aneb kouzlo lesa v interiéru

Dá se o mechových obrazech říct, že jsou skutečně bezúdržbové?

Ano, mechové obrazy jsou opravdu ideální volbou pro každého, kdo touží po bezúdržbovém zeleném prvku. Na rozdíl od kaskádových zahrad, které naše firma také realizuje, nemá mechový obraz vůbec žádné nároky na údržbu ani na technické zázemí. Nabízí se tedy i jako řešení do míst, kam není reálné přivést vodu nebo odpad. 

Znamená to, že mech nepotřebuje vůbec žádnou péči?  

Je třeba objasnit, že použitý mech není živý. Mnozí se domnívají, že mech se dá pěstovat v interiéru, ale není to pravda. My používáme mech, který byl vypěstován přímo pro tyto účely, a který je stabilizován neboli mumifikován. Stabilizuje se v roztoku glycerinu, který je zdravotně naprosto nezávadný. Má sice specifickou vůni, ale ta během dvou až tří týdnů vyprchá.

Nemůže se stát, že takto upravený mech časem ztratí barvu?

Pokud by na mumifikované mechy svítilo přímé slunce, mohly by časem vyblednout, protože nejsou ošetřeny žádným UV filtrem. Při běžných světelných podmínkách, tedy ve stínu či polostínu, k žádné ztrátě barev nedochází. V případě, že mechový obraz umístíte na stěnu, kam osm hodin denně dopadají sluneční paprsky, musíte počítat s tím, že jeho barvy časem vyšisují. Pro všechny stabilizované rostliny včetně mechů obecně platí, že se nesmějí vystavovat přímému slunci ani zavlažovat či rosit. V případě mechového obrazu se skutečně jen kocháte jeho křehkou krásou.

Stabilizovaný mech je tedy křehký materiál. Jak dlouho takový obraz vydrží?

Poskytujeme pětiletou záruku. Ovšem za předpokladu, že je obraz umístěn v optimálních podmínkách, tedy v suchém prostoru a mimo dopad slunečních paprsků. Za těchto podmínek není důvod, proč byste se z něj nemohli těšit mnohem déle, třeba i deset let. Může se stát, že dojde k mechanickému poškození, protože někteří lidé ze zvědavosti neodolají pokušení si na mech sáhnout. Mech je opravdu křehký a snadno se naruší nebo vypadne. Ovšem jeho velkou výhodou je, že poškozená nebo prázdná místa se dají snadno doplnit novým materiálem.